Solčianky

6. October 2020

 


Hravé, farebné, veselé a trendové,
také sú šperky, ktoré nesú názov Solčianky.

Keď som išla na návštevu do Solčian, ani som len netušila, aká bohatá zbierka krojov a krojových častí na mňa čaká. Solčiansku výšivku som si už dávnejšie všimla v knihe o krojoch, kvôli jednému malému detailu a to nádhernej farebnej a geometrickej výšivke na rohoch zásterky. Solčiansky kroj som nikdy nevidela naživo a nevedela som, aké bohaté výšivky tento kroj má nielen na rohoch zásterok, ale aj na čepci. Lenže práve ten detail na rohoch zásterky bol pre mňa výnimočný, nikdy predtým som sa s takouto výšivkou nestretla a okamžite ma to inšpirovalo urobiť svoje vlastné štylizované výšivky, pretransformované do geometrických a predsa len ornamentálnych brošní a následne setov. Vytvorila som 4 výnimočné sety, ku každej z brošní iné náušničky, tak, akoby to vyšívali samotné solčianske ženušky.

Rubínovo červená, magentová, smaragdová, purpurová, topázová a zafírová farba v kombinácii s tmavým až čiernym pokovením, vytvárajú hravú a predsa len elegantnú symfóniu krásy.

Pri Solčiankach som nezostala len pri stvárnení šperkových setov. Chcela som podporiť ornamentiku a farebnosť z pôvodného kroja. A preto krabičky sú z recyklovaného papiera, tak, ako sa kedysi z ľanového plátna šili solčianske čepce, ozdobené bohatým farebným ornamentom a previazané čiernou saténovou stuhou s ornamentom na koncoch. Aby sa nezabudlo, že solčianske ženy boli jedny z mála, ktoré mysleli na taký vyšperkovaný detail, ako je roh čiernej zásterky, ktorú nazývali „kuchynka“.

Predstavujem vám 4 brošňovo - náušnicové sety šperkov, inšpirované výšivkou z obce SolčanySolčianky budú v predpredaji na našom e-shope od 10.10.2020.
Oficiálny predaj na našom e-shope a v našich predajniach sa začne od 24.10.2020.