Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator


Bohatosť v jednoduchosti

Keď začnete študovať náš folklór do hĺbky, za každými otvorenými dverami nájdete 10 nových. Ja som začala absolútne povrchne, vnímala som len estetickú krásu našich krojov a vzorov, neskôr som začala študovať materiály a techniky na výrobu a vyšívanie krojov. Táto cesta ma zaviedla do kontextu prírody a prostredia odkiaľ kroje pochádzajú. Študovala som pôvodnú architektúru, zvyky, remeslá a tradície. Neskôr sa pridal historicko-kultúrny kontext, vďaka ktorému som natrafila aj na najstaršie zachovanú pôvodnú tradičnú kuchyňu našich predkov a bolo to fascinujúce. Bohatosť v jednoduchosti našich pôvodných pokrmov je mimoriadna. Naši predkovia boli pochopiteľne neskutočne spätí s prírodou, a v závislosti od prostredia v ktorom žili sa menil aj obsah ich každodenných pokrmov. Na základe týchto poznatkov som subjektívne zostavila tradičnú štedrovečernú večeru, ktorá bola na našich stoloch ešte pred vplyvom socialistického hospodárstva a dávno pred príchodom priemyselnej revolúcie. Zaujali ma tradície, zvyky, a čo je veľmi zaujímavé, výživová bohatosť pôvodnej štedrej večere. Štedrá večera nebola o prejedaní sa tak, ako je tomu dnes. Štedrá večera neznamenala, že minieme množstvo peňazí, aby sa nám stôl prehýbal pod kilami jedla, ktoré musíme nasilu jesť tak, ako je tomu dnes. Štedrá večera znamenala symbolické posedenie rodiny, znamenala začiatok nového obdobia (zimný slnovrat), kedy sa muselo len pozitívne hovoriť o nastávajúcom roku. Ľudia sa nesmeli hádať, každý dostal svoj diel a rovnocenne aj všetky hospodárske zvieratá. V niektorých regiónoch zvieratá dokonca dostali večeru ako prvé. Postupne vás prevediem vianočným menu našich predkov a s výživovou poradkyňou urobím rozbor všetkých jedál, aby som ukázala ako zdravo, jednoducho a lacno sa naši predkovia v skutočnosti stravovali. Dúfam, že sa vám moje vianočné menu bude páčiť a necháte sa ním inšpirovať pri tohtoročnej štedrej večeri.

Najbližších 9 dní vám vždy večer o 19:00 postupne predstavím 9 chodov pôvodnej štedrej večere, ktoré v závere zostavím do jedného uceleného blogu, aby ste sa k nemu mohli kedykoľvek vrátiť.



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Rozkrojené jablko
81
kcal na osobu
1/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Rozkrojené jablko

Tento tradičný zvyk netreba obzvlášť vysvetľovať. Na mnohých miestach sa štedrovečerná večera začínala rozkrojením jablka. Ak sa po rozkrojení jablka objaví hviezdička, znamená to zdravie a šťastie. Naopak krížik alebo hniloba znamená smrť či chorobu. Popri jabĺčku sa zastavíme aj pri ostatných vianočných zvykoch na horných Kysuciach (autor Jozef Marec).

Jablko

Vitamíny obsiahnuté v jablku spomaľujú proces starnutia nášho organizmu. Stačí skutočne jedno jablko denne a budeme sa cítiť aj vyzerať lepšie. Jabloň je u nás najrozšírenejším ovocným stromom a je právom považovaná za najstarší ovocný strom. A práve preto by sme mali čo najviac konzumovať naše sezónne ovocie - jablko. Denná odporúčaná dávka je aj niekoľko jabĺk denne, minimálne však jedno.

Obsahuje vitamín A (Retinol), vitamín B1 (Tiamín), vitamín B2 (Riboflavín), vitamín B6 (Pyridoxín), vitamín B9 (Kyselina Listová), ktorý je dôležitý pre tehotné ženy, vitamín B12, vitamín C (Kyselina L-askorbová), vitamín E (tokoferol)



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Oblátky s medom a cesnakom
108
kcal na osobu
2/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Oblátky s medom a cesnakom

Oblátky spočiatku piekli učitelia, manželky učiteľov či miestni farári. Upečené oblátky potom po dedine roznášali školopovinné deti a častokrát pri tom recitovali koledy. Deti za roznášanie dostali peniaze. Farárovi v košíku pokrytom peknou vyšívanou prikrývkou dávali za oblátky fazuľu, múku, klobásu či tkaný uterák.

Neskôr si už oblátky piekli v domoch ženy samy. Oblátky sme zaradili ako chod číslo dva z celkových 9-tich chodov.

Po tom, čo sa gazda pomodlil a každý dostal oblátky s medom, najstarší člen rodiny, zvyčajne babka, pomedovala po čele každého člena rodiny, aby boli všetci sladkí, dobrí a hlavne zdraví.

Pri oblátkach za zastavíme pri ďalších vianočných zvykoch na horných Kysuciach (autor Jozef Marec):

Pšenica

Pšenica, kráľovná obilnín, je u nás jednou z najpestovanejších poľnohospodárskych plodín.

Vznikla dlhodobým vývojom a šľachtením z prapôvodných foriem pšenice, kedy ju staroveké národy začali pestovať asi v 7. tisícročí pred našim letopočtom.

Okrem toho, že je to základná surovina na výrobu chleba, slúži aj ako krmivo pre zvieratá.

Pšenica je nenahraditeľným zdrojom energie a to nielen pre svalstvo, ale aj mozgové a nervové bunky.

Je zdrojom vitamínu skupiny B, najmä tiamínu, vitamínu E, z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, fosfor, draslík, horčík a zinok. Na živiny sú bohaté aj pšeničné klíčky (najmä vitamíny B, E a minerálne látky). Tie zostávajú prítomné v celozrnnej múke, takže výživová hodnota tejto múky je vyššia oproti bielej múke. Z klíčkov sa vyrába olej s vysokým obsahom vitamínu E, ktorý funguje ako antioxidant – redukuje voľné radikály a chráni tak telo.

Med

Med má pre ľudí mnoho významov. Je to výživné, prírodné sladidlo, koncentrovaný zdroj energie a starodávny ľudový liek. Med je tiež aktívnou látkou v kozmetických výrobkoch a výrobkoch na ochranu pokožky a je neustále predmetom lekárskeho výskumu. Med je vlastne sladká superpotravina, ktorá nám pomáha vo viacerých oblastiach.

Med obsahuje 22 aminokyselín, 27 minerálov a 5 000 enzýmov. Medzi minerály patrí železo, zinok, draslík, vápnik, fosfor, horčík a selén. Medzi vitamíny nachádzajúce sa v mede patrí vitamín B6, tiamín, riboflavín, kyselina pantoténová a niacín.

Cesnak

Cesnak pomáha pri liečbe rakoviny mozgu, kože, prsníka, žalúdka, hrubého čreva, cesnak spomaľuje progresiu rakoviny pľúc a lieči ich, pomáha predchádzať rakovine močového mechúra a môže pomôcť zastaviť progresiu rakoviny prostaty.

Cesnak má vysokú koncentráciu zlúčenín obsahujúcich síru. Tiosulfináty, ktoré obsahujú alicín, sú hlavnými aktívnymi zložkami cesnaku. Obsahuje tiež

  • vysoké hladiny saponínov, fosforu, draslíka, síry a zinku.
  • Má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C,
  • mierne hladiny selénu,
  • nízke hladiny vápnika, horčíka, sodíka, železa, mangánu a B-komplexu


Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Kračúň (koláč)
166
kcal na osobu
3/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Kračúň (koláč)

Zimný slnovrat, alebo inak nazývaný aj slovanský Kračúň (Kračun je aj na východnom Slovensku nízka nekysnutá placka s rôznymi plodinami, ktorá sa piekla pre dobytok), bol v dávnych predkresťanských európskych dejinách symbolom zrodenia slnečného boha, ktorý sa z ďalekých temnôt vracia nazad k ľuďom, aby priniesol teplo a svetlo, čiže život. Kresťanstvo ho neskôr pokrylo svojim najkrajším sviatkom, aby zostala zachovaná symbolika. Narodenie Krista totiž tiež predstavovalo svetlo a nádej na večný život. Zmenila sa terminológia, ale zmysel ostal rovnaký, aj keď ukrytý do množstva obyčajných rituálov. Niektoré z nich sa zachovali do dnešných čias. Zvyky a obrady na sviatok zimného slnovratu mali ochranný a prosperitný, prípadne liečivý a ľúbostno-prognostický charakter. Úcta k tomuto sviatku a jeho autorita museli byť obrovské. V tento deň platilo všeobecne platné pravidlo o nevhodnosti návštev ale napriek tomu si niektoré osoby neodpustili, aby si nešli niečo po domoch požičať. Sviatok zimného slnovratu mal zabezpečiť práve dobrú úrodu a prosperitu na nadchádzajúci roľnícky rok. Preto aj strava a jej súčasti mali nezastupiteľné miesto na štedrovečernom stole. Keďže sa celý deň držal pôst, jedinou príležitosťou najesť sa bola večera. Kračúň sa nazýval aj akýsi predchodca našej vianočky.

Cesto kračúňa sa zvyklo zarábať pramenitou vodou. V strede pečiva gazdiná urobila jamku, do ktorej nakvapkala med. Do cesta sa pridávali semená, ktoré mali rodine zabezpečiť nastávajúci rok úrodu (napr. strukoviny, ľan, konopné a iné semená). Magickú silu znásobovali aj ďalšie plodiny primiešané do cesta. Napríklad cesnak či petržlenová vňať boli symbolom zdravia a ochrany pred zlými silami a šípky symbolom čerstvosti. Do cesta sa pridávali aj oblátky, svätená voda či posvätené zelinky. Niekedy sa do malej priehlbinky v strede dala fľaštička s medom. Neskôr sa tento koláč vylepšil a plietol sa do formy vrkočov a nazýval sa kračúnik (ako naša vianočka).



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Vegetariánska bezmäsitá kapustová polievka
104
kcal na osobu
4/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Vegetariánska bezmäsitá kapustová polievka

V minulosti boli obce, kde sa dodržiavala zásada 9-tich jedál a všetko, čo sa v ten večer jedlo malo obradný charakter. Chody boli chudobné a muselo ich byť deväť. Všetky živočíšne tuky boli nahradené maslom.

Verilo sa, že každé jedlo, ktoré je na vianočnom stole, má v sebe veľkú silu a moc. Preto sa s ním nakladalo úctivo a opatrne. Jedlo sa z jednej misy a nijaké jedlo sa nesmelo skonzumovať úplne do dna, lebo by rodina trela v budúcom roku biedu. Nemluvňatám, ktoré matky dojčili, priložili aspoň symbolicky lyžicu k ústam. Takisto sa verilo, že na stole má byť z každej plodiny, ktorá sa na gazdovstve pestuje. Pod obrus sa dávali peniaze, tie sa však už na Štefana museli dať preč. Na stole musel ostať po celý čas až do Troch kráľov minimálne chlieb. Ostatné zvyšky jedál sa dali statku. V niektorých oblastiach zvyšky odkladali na liečivé účely.

Ak dievka vysypala omrvinky zo stola niekde na dvor, na jar tam vraj vyrástol magický ochranný kvietok – maronka. V niektorých oblastiach omrvinky odkladali na magické účely. „Ako na Viliju tak po celý rok.“ Vianoce/Vilija predstavovali predobraz budúceho roku, preto sa ľudia v tej dobe snažili, aby tento deň prebehol pokiaľ možno bezproblémovo so vzorným správaním a vzťahoch. Ľudia mali byť veselí a na nič sa nesťažovať. Deti museli poslúchať, nesmeli sa napomínať ani biť. Koniec chleba a oblátka sa odložili, slúžili ako liek pre chorý statok.

Jedlo sa nesmelo jesť horúce, lebo by rodinu cez rok ohovárali.

Kapusta

Pre jesenné obdobie je typické nakladanie kapusty. Dobre vykvasená kapusta obsahuje veľa vitamínov, z ktorých môžeme čerpať celú zimu.

Okrem vitamínu C sa v nej vyskytujú aj vitamíny B1, B2, B6, E, PP, A, D, K, U, kyselina listová, biotíny. Obsahuje tiež veľa aminokyselín a minerálnych látok (draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok). Je zdrojom vlákniny a pektínov, ktoré sú dôležité na trávenie.



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Pohánková kaša
127
kcal na osobu
5/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Pohánková kaša

Kaše, či už obilninové alebo hrachové, boli súčasťou každodenného jedálnička našich predkov, preto kaša nesmela chýbať ani ako jeden z deviatich pokrmov štedrej večere. My sme zvolili jednu z najzdravších kaší a to pohánkovú. Kaša sa jedla z jednej misy. Každý z členov mal svoju lyžicu a každý z rodiny zjedol maximálne 2-3 lyžice.

Recept na tradičnú pohánkovú kašu:
250 g pohánky necháme napučať v dvojnásobku vody a potom asi 15 minút povaríme. Po uvarení ju necháme pod pokrievkou ešte dôjsť. Podávame ju poliatu roztopeným maslom alebo sladkým mliekom. Ku kaši môžeme pridať 300 g uvarených a pretlačených zemiakov, soľ, majorán, čierne korenie, postrúhaný cesnak a opraženú cibuľu. Všetko dobre rozmiešame a zapečieme v pekáči, kým kaša nie je ružová.

Pohánka

Pohánka je veľmi prospešná ľudskému organizmu, preto by mala patriť k stáliciam nášho jedálnička. Okrem toho, že pohánka patrí medzi bezlepkové potraviny, obsahuje aj rad minerálnych látok a rutín, ktorý podporuje vstrebávanie vitamínu C a priaznivo pôsobí na cievy a celý cievny systém vôbec.

Pohánka jedlá chráni pred rakovinou prsníka, má pozitívny vplyv na cievy a žily, udržuje zdravé srdce, znižuje krvný tlak, bráni vzniku osteoporózy, chráni telo pred pôsobením voľných radikálov, je skvelým zdrojom bielkovín, pomáha redukovať hmotnosť.

Obsahuje vitamín B1- tiamín, B2- riboflavín, B3- niacín, B5- kyselinu pantoténovú, B6- pyridoxín, B9- kyselinu listovú a vitamín C, antioxidanty, aminokyseliny, polyfenoly a rutín. Z minerálnych látok obsahuje horčík, mangán, fosfor, zinok, železo, draslík, selén, vápnik, meď, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Opekané cestoviny
183
kcal na osobu
6/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Opekané cestoviny

Šiestym chodom štedrej večere boli opekané cestoviny s makom, väčšinou šúľance. Tak ako chody predtým, aj opekance sa jedli z jednej misy, aby rodina držala pokope. Jedli sa dve maximálne 3 lyžičky na osobu. Cestoviny boli posypané makom, symbolom hojnosti. Šúľance mali byť aspoň 15 cm dlhé, aby boli na rok aj klasy dlhé.

Mak

Mak má výrazne aromatickú, olejovitú a sladkastú chuť, ktorá sa prejavuje najmä po jeho rozdrvení. Má vysoký obsah vápnika, ktorý je potrebný pre normálny rast a vývin kostí u detí a pre udržanie normálneho stavu kostí a zubov. Má analgetický účinok.

Obsahuje vitamín B1- tiamín 74% ODD, B2- riboflavín, B3- niacín, B5- kyselinu pantoténovú, B6- pyridoxín, B8- cholín, B9- kyselinu listovú, C a E. Z minerálnych látok obsahuje vápnik 144% ODD, fosfor 124% ODD, mangán 109% ODD, horčík, zinok, železo, draslík, sodík, meď, selén, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Ryby
100
kcal na osobu
7/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Ryby

Štedrovečernú večeru sprevádzalo mnoho pôvodných zvykov. Koniec chleba a oblátka sa odložili, slúžili ako liek pre chorý statok. Stôl sa omotal reťazou, aby rodina zostala pokope.

Keďže sa celý deň držal pôst, jedinou príležitosťou najesť sa bola večera.

Počas štedrovečernej večere bol prísny zákaz konzumovať mäso ale ryby boli povolené. Ryby boli súčasťou štedrej večere hlavne u obyvateľov žijúcich v blízkosti riek. Konzumovali sa najmä pstruhy a zubáče. Kapor priplával na štedrovečerný stôl až po tom, ako sa začal cielene chovať v rybníkoch počas socializmu. Pôst však zrejme tiež nie je pôvodný, v dobe pred príchodom cirkvi boli slávnosti zimného slnovratu sprevádzané bohatými hostinami. Autor knihy „Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach“ – Jozef Marec píše: „V literatúre zisťujeme, že mnohé pôvodné zvyky boli tŕňom v oku strážcom kresťanských dogiem. Uvedieme príklad: „Kto by Slamene Vanoce svetil, reťazmi stůl vazal ut supra, jako čarodenik da fl. 1.“ (jeden florén- zlaté) – Rajecké Teplice superintendent Daniel Krman 1707.““

Ryba-pstruh

Ryby sú zdrojom kvalitných bielkovín, cenných minerálnych látok, dôležitých stopových prvkov a vitamínov. Vysokým obsahom omega-3 nenasýtených mastných kyselín sa radia k potravinám s priaznivými účinkami na srdcovo-cievny systém. Odborníci na zdravú výživu odporúčajú konzumovať ryby aspoň dvakrát do týždňa. Priemerný Slovák skonzumuje ročne len 5 kg rýb. Nór 50 kg a Japonec dokonca 90 kg.

Ryby obsahujú cenné minerálne látky a stopové prvky, najmä jód a selén (ktoré chránia telo pred pôsobením ťažkých kovov), vitamíny D, A a B. Disponujú kvalitnými bielkovinami. Obsahujú málo tuku, ale ich tuk je pre ľudské zdravie nenahraditeľný, keďže je tvorený omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami.

Rybie mäso kraľuje medzi potravinami s obsahom týchto nenahraditeľných tukov. Keďže telo si ich nedokáže vytvoriť samo, je potrebné dopĺňať ich v strave. Ľudský organizmus by mal prijať denne minimálnu dávku 250 až 500 mg omega-3 mastných kyselín.



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Zemiakový šalát s cibuľou
77
kcal na osobu
8/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Zemiakový šalát s cibuľou

Môžeme povedať, že zemiak tvorí základnú zložku našej každodennej stravy. Pod hnedou šupkou sa skrýva biela alebo žltá dužina, ktorá nášmu organizmu dodáva množstvo potrebných biologických látok. Od príchodu na naše územie sa zemiaky stali významnou plodinou, ktorá nahradzovala prípadný nedostatok múky. Ak bolo múky málo, pridali sa do cesta na chleba zemiaky, rovnako aj do cestovín. Preto môžeme polemizovať, či skutočne naše pôvodné tradičné halušky museli obsahovať zemiaky, alebo boli pridané až časom, keď sa muselo múkou šetriť. V tradičnom zemiakovom šaláte nenájdete majonézu. Robil sa jednoducho tak, ako ho všetci verne poznáme.

1 kg zemiakov uvaríme v šupke, ošúpeme a nakrájame na kolieska, pridáme k nim nakrájanú cibuľu, soľ, 1 dcl octovej vody a premiešame. Zemiakový šalát sa jedol z jednej misy, aby rodina držala pokope a jedli sa maximálne 2 až 3 sústa.

Zemiaky

Obsahujú množstvo mikronutrientov - vitamíny A, B1, B2 a B6 a dokonca štyrikrát viac vitamínu C než jablká alebo hrušky. Sú jedinečným a mimoriadne bohatým zdrojom minerálov a stopových prvkov, ako sú draslík, horčík, zinok, vápnik, fosfor, železo, meď, fluór, sodík, chróm a ďalšie. Obsahujú dokonca špeciálnu kyselinu fenolovú, ktorá pôsobí proti škodlivým baktériám a vírusom.



Bohatosť v jednoduchosti – Tradičné VIANOČNÉ menu - Sušené ovocie - slivky
78
kcal na osobu
9/9
Tradičné vianočné menu našich predkov

Sušené ovocie - slivky

Sušené ovocie bolo neodmysliteľnou a potrebnou súčasťou stravy našich predkov. Bolo bohaté na cukry a vitamíny, preto bolo pochopiteľné, že sa stalo súčasťou aj štedrej večere. Sušili sa najmä slivky a marhule. Vo vinohradníckych oblastiach aj hrozno. K štedrej večeri sa podávali nápoje, dospelí pili víno, pálenku alebo teplú pálenku. Deti pili akúsi kompótovú šťavu, ktorá sa vyrobila vyvarením sušeného ovocia a orechov, čiže prírodná forma alebo predchodca našich sirupov.

Pozrite si všetky chody našej tradičnej štedrej večere na našom blogu. Ku každému chodu sme vypracovali výživovú hodnotu na jednu osobu.

Tradičná štedrá večera našich dospelých predkov s vareným vínom a pálenkou: 1 310 kcal, 32 g bielkovín, 28 g tuku, 222 g sacharidov a množstvo vitamínov.

Deti s „kompótom“: 1 114 kcal, 33 g bielkovín, 30 g tuku, 168 g sacharidov a množstvo vitamínov.

Čo myslíte, ako to je so štedrou večerou a jej výživovými hodnotami dnes? Nemali by sme sa aj v gastronómii vrátiť späť ku našim koreňom?

Sušené slivky

Slivky pomáhajú v boji proti cukrovke, pomáhajú pri stavoch úzkosti, zvyšujú odolnosť proti stresu, pomáhajú udržiavať zdravé trávenie, bránia vzniku osteoporózy, udržujú zdravé srdce, pomáhajú redukovať hmotnosť, udržujú mladistvú pokožku.

Obsahujú organické kyseliny, triesloviny, dusikaté látky, vitamín A, všetky vitamíny skupiny B okrem B7 a B12, vitamín C, z minerálnych látok obsahujú draslík, meď, zinok, horčík, vápnik, sodík, fosfor a železo.


Tradičné vianočné recepty našich predkov spracovala Petra Toth.

Zdroje a doslovné citácie a úryvky:
Jozef Marec - Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach
Zora Mintalová Zubercová - Ako sme kedysi žili
Rastislava Stolčanská Mikolajová - Kuchyňa našich predkov
Vlastný výskum v teréne - Petra Toth

Spolupracovali:
Jedlá navarila víťazka Masterchef Slovensko Michaela Králiková
Výživové hodnoty jedál pripravila Diana Klásková
Fotografie Dušan Křístek
Modelka Radka Kytková
Editorka textov Katarína Sýkorová