Ako iste viete, v marci tohto roka som strávila dosť veľa dní na východnom Slovensku. Ale nebolo to len tento rok, boli to aj roky pred tým. Vždy, keď som prišla na východ, začala som objavovať nové a nové smery a každý z nich ma niekam posunul, častokrát som sa však dostala aj do slepej uličky. Vždy, keď mi v depozitároch múzeí povedali "viac toho žiaľ nemáme" alebo ma starostovia obcí odbili s vetou "v našej dedine kroje nikdy neboli, ja tu žijem už vyše 60 rokov a žiaden kroj si nepamätám" vo mne rástla zvedavosť. Spočiatku som pristupovala k východniarskej téme rovnako ako doposiaľ, išla som na to vizuálne. Lenže po čase som zistila, že tento prístup nikam nevedie. Zmenila som ho a začala som pristupovať k východniarskej téme z pohľadu kultúry. Prvý krát som sa pýtala otázky, ktoré sa netýkali krojov ale kultúry a zrazu sa mi začali otvárať nové a nové dvere. A to povestné "na východe nič nie je" vážení ani zďaleka neplatí. Na východe niečo je a nie je to hocijaké niečo. Je toho toľko, že úzky výber sme museli rozdeliť do štyroch celkov, pretože sa nám to nezmestilo do jednej malej série. Pod projektom "Východná epopeja" nájdete 4 rôzne lokácie z východného Slovenska, z ktorých krojmi sme sa inšpirovali pri tvorbe 4 rôznych limitiek, ktoré vám od septembra až decembra postupne predstavíme. Neviem sa dočkať kedy ich uvidíte.

Petra



Východná epopeja

Svidník


Kroj zo Svidníka sme našli v knihe o krojoch východného Slovenska a na prvý pohľad nás zaujali najmä jemnučké kvietky vyšité na zásterke. Až priamo vo Svidníku sme zistili, že ide vlastne o ikonické makovické kvety (pomenové podľa vrchu Makovica), ktoré sú absolútne signifikantným prvkom na tomto kroji a vďaka nim sa dá kroj odlíšiť od iných. V sérii sa nachádzajú dve farebnosti a to bordová a tmavo-modrá. Bordovú farbu sme zvolili na základe typickej farby lupeňov väčšiny kvetov. Doplnili sme ju temnejšou tmavomodrou, keďže farba kroja je čierna a v minulosti sa čierna farba nedala dosiahnuť prirodzene, väčšina krojov tak bola tmavomodrá.



Bogliarka



Zahalená tajomstvom a donedávna iba ukrytá v staručkej knihe. Výšivka z kroja s prekrásnym a veľmi zaujímavým vzorom geometricky skladaných kvetov, ktorej sme vdýchli nový život a vytiahli ju na svetlo, aby mohla po rokoch opäť zažiariť. Naša Bogliarka.



Tretia časť Východnej Epopeje inšpirovaná v knihe nájdenou výšivkou z obce Bogliarka.



Ružbachy



Niektorí hovoria, že "menej je viac” a my si dovolíme oponovať. Každý, kto cíti srdcom naše korene, kto obdivuje prácu generácií žien pred nami, musí vedieť, že "viac je vždy viac". Vytvárať nádherné, farebné, bohato zdobené kroje v dobe absolútnej chudoby, byť spätý s prírodou natoľko, že prenesiete lúku kvetov na svoj vlastný odev, vyšívať pri sviečke v tme s rukami zrobenými od ťažkej fyzickej práce. To sú naše korene, ktoré študujeme a vážime si ich natoľko, že nás inšpirujú pri tvorbe nových súčasných šperkov. Minimalizmus, geometriu či tvary bez podstaty vo "Východnej Epopeji" nenájdete. My netvoríme jednoduché veci. Vždy sa posúvame ďalej, hľadáme hĺbku a tvoríme nový dizajn pevne ukotvený v zemi. Tak, ako každý kvet nikdy nemôže rozkvitnúť bez koreňov v zemi, ani naša tvorba nevie vzniknúť bez inšpirácie.


„Tento pestrofarebný kroj z Vyšných Ružbách som mala vytipovaný už dlhšiu dobu. Ale tak ako pri väčšine inšpirácií pre moju tvorbu, aj pri tejto som si chcela prísť pozrieť kroj naživo, navnímať prírodu a atmosféru miesta, v ktorom takéto krásne vyšívané kroje ľudia kedysi nosili. Toto leto sa mi práve vo Vyšných Ružbachoch splnil neplánovane veľký sen, obliecť do kroja nielen mňa (už to je obrovská česť) ale aj obe moje dievčatá. Kroj je skutočne nádherný, ale ešte krajší boli ľudia, ktorí mi svoju zbierku vďačne ukázali, za čo im veľmi pekne ďakujem. Všetko, čo na svojich cestách za inšpiráciou zažívam sa vo mne ukladá a vždy sa to skôr či neskôr prejaví v mojej tvorbe. V prípade šperkov inšpirovaných ružbašským krojom som nevedela obísť jeho bohatosť a to sa odzrkadlilo v každom jednom šperku.“


Harmónia, sloboda a rozmanitosť - aj tak sa dá opísať pohľad na lúku plnú kvetov, ktoré vedia hrať všetkými farbami sveta. Každý jeden kvietok má na lúke svoje čestné miesto a v súznení s ostatnými kvetmi tvoria nádhernú pestrofarebnú panorámu. Toto všetko predstavuje naša nová časť šperkov Východnej epopeje, ktorá je inšpirovaná krojom z obce Vyšné Ružbachy.




Hudcovce



Sladká vôňa ruží a pivoniek. Aj taká môže byť transformácia pôvodného ornamentu z kroja z obce Hudcovce do súčasnej formy prostredníctvom šperkov.