Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Cifrované náušnice

18. November 2020

 

Popri tom, ako roky chodím po Slovensku a hľadám inšpiráciu na svoju vlastnú tvorbu, natrafím na rôzne zaujímavosti. Počas mojej letnej „tour de kroje“ ma častokrát zaujali ľudové kožúšky. Robili sa z ovčej alebo kozej kože a hodnota kožuchu bola tak ako dnes, aj v minulosti, veľmi vysoká. Takýto kožuch niekedy vydržal celý život a veľmi často sa dedil. Majstri kožušníci boli veľmi vážení muži a aj v súčasnosti ich máme na Slovensku možno 5tich, ktorí bravúrne ovládajú svoje remeslo a jeho históriu.


Vždy, keď si chodím pozrieť kroje do vybraných oblastí, predchádza tomu dlhé štúdium. Návšteva kroja je len zavŕšením celého procesu štúdia. Tak to bolo aj pri kožuchoch. Roky mám doma úžasnú starú knihu z antikvariátu o kožušníctve na Slovensku a vďaka Bohu, že v dobe, kedy vznikla, existovali ľudia, ktorí vedeli, že keď niečo nezachytia teraz, tak sa to už navždy stratí. Tak to bolo aj s kožuchom z Polomky, ktorý som v knihe našla. Mesiace som po ňom pátrala a ani som sa nedopátrala. Možno to bol unikát. Stávalo sa, že na jarmoky prišli remeselníci z opačného konca krajiny a takýmto spôsobom sa kroje modifikovali a jednotlivé vzory prelínali. Obzvlášť na kožuchoch je niekedy zložité zistiť presný pôvod vzorov, zvaných CIFRY. Mňa tento kožuch ale neskutočne zaujal. Je ženský, bohato zdobený, je z Horehronia a cifry pripomínajú pávie pierko. Podklad je čistý krémový a na ňom sú bohaté rubínové a smaragdové cifry. Červená farba vznikala morením do nálevu z huby a zelená (smaragdová) vznikla ponorením do nálevu z mede. A keďže aj tento kožúšok bol unikát, rozhodla som sa urobiť solitér náušníc. Teda jediné svojho druhu v tejto téme. Moje cifrované náušnice.

Návšteva kožušníka, ukázal mi výrobu kožuchov a naviedol ma pri mojom pátraní za unikátnym kožúškom.Predstavujem vám Cifrované náušniceOficiálny predaj na našom e-shope a v našich predajniach
sa začne od 20.11.2020 o 9:00.